Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi i Oddziałami Dwujęzycznymi nr 211 im. Janusza Korczaka w Warszawie
AktualnościBibliotekaNowy ŚwiatSmolnaŻycie szkoły

02 lutego 2021 roku – Biblioteczny Tygodnik Multimedialny, numer 19

W dzisiejszym numerze Tygodnika chcemy polecić Wam, naszym zdaniem, bardzo wartościowe czasopisma dziecięco – młodzieżowe. Zaczynamy od kultowego tytułu, który w zeszłym roku obchodził jubileusz 75 lecia. To najstarsze czasopismo dla dzieci w Europie! Jest to znany pewnie wszystkim pokoleniom „Świerszczyk”. Chyba nie ma wśród Waszych Dziadków i Rodziców nikogo, kto nie zetknąłby się w dzieciństwie z tym czasopismem. Naszym najmłodszym uczniom polecamy niezmiennie lekturę „Świerszczyka”. Jeśli chcecie poznać bliżej jego historię, zajrzyjcie na stronę, pod ten adres: https://swierszczyk.pl/historia
A dlaczego warto kupować „Świerszczyk”?
Cytujemy:
„To nowoczesne czasopismo z tradycją uczy kojarzenia faktów, porównywania i wnioskowania, rozwijania myślenia przyczynowo-skutkowego, kształtowania nawyku uważnego czytania. To kompetencje niezbędne na każdym etapie edukacji i na każdym etapie życia. Rozwija zdolności matematyczne, logiczne myślenie i spostrzegawczość, uczy właściwej interpretacji treści i pomaga trenować pamięć. Dostarcza pomysłów na mądre i produktywne spędzanie czasu. Czasopismo zawiera nie tylko wartościowe, dostosowane do wieku dzieci teksty i stymulujące rozwój mózgu zagadki, krzyżówki i łamigłówki, ale także propozycje zabaw plastyczno-technicznych.”
Drugie z polecanych przez nas czasopism, to tytuł przeznaczony dla grupy wiekowej klas 4 – 6. Jest to „Victor Junior”. Czasopismo to ukazuje się od 2002 roku, więc jest jeszcze bardzo młode w porównaniu ze „Świerszczykiem”, ale po szybkim policzeniu widzimy, że osiągnęło już swoją dorosłość 😉
Dlaczego warto je czytać?
Zacytujmy ze strony czasopisma:
Nasz magazyn…
• odwołuje się do przeżyć, emocji i zachowań nastolatków; pokazuje przykłady z ich życia, interesuje się problemami młodych,
• stawia na kształtowanie kompetencji miękkich,
• poszerza horyzonty czytelników o konkretną wiedzę, szczególnie uwrażliwia na świat przyrody – zwierząt i roślin, uświadamia, że współczesny świat ma problemy np. wynikające z działalności człowieka,
• pomaga przygotować się do szkolnych referatów, zadań dodatkowych (intrygujące artykuły o tematyce przyrodniczej, ekologicznej, historycznej, które wspomagają edukację nastolatka),
• porusza czasem trudne tematy, które jednak nigdy nie wykraczają poza poziom percepcji dziecka w tym wieku.
W każdym numerze czytelnik znajdzie:
• reportaże o życiu nastolatków, osadzone w polskich realiach;
• artykuły o otaczającym człowieka świecie zwierząt i roślin;
• odpowiedzi na nastoletnie problemy – szkolne, domowe, dotyczące codziennych spraw;
• ciekawostki przyrodnicze, ekologiczne, historyczne;
• konkursy, twórczość czytelników;
• artykuły przydatne w szkole – inspirujące do przygotowania prezentacji czy projektu na polski, historię, przyrodę, geografię, biologię, muzykę czy godzinę wychowawczą.
Ostatnie już dziś polecane przez nasz czasopismo to „Victor”, starszy brat polecanego już „Victora Juniora”. Na rynku ukazuje się od roku 1998. W swoim zamyśle wydawniczym przeznaczone było dla uczniów gimnazjum, w ostatnich latach po reformie szkolnictwa poświęcone jest uczniom klas 7 i 8.
A co o zaletach czasopisma możemy przeczytać na stronie internetowej?
• Skutecznie przygotowuje do egzaminów kończących szkołę podstawową.
• Publikuje treści związane z tematyką młodzieżową, dotyczące aktualnych problemów życiowych i szkolnych nastolatków.
• Prezentuje przykładowe ścieżki kariery zawodowej.
• Pomaga zorientować się we współczesnej kulturze i sztuce.
• Umożliwia prezentowanie na łamach pisma własnej twórczości, a także osiągnięć artystycznych, literackich i sportowych.
• Współpracuje z cenionymi twórcami literatury młodzieżowej, znanymi specjalistami z zakresu psychologii i pedagogiki szkolnej oraz doświadczonymi nauczycielami, którzy publikują swoje teksty na łamach „Victora”.
W każdym numerze:
• testy egzaminacyjne wraz z rozbudowanym omówieniem
• materiały edukacyjne dla uczniów klas 7 i 8 szkoły podstawowej
• porady specjalistów: psychologów, pedagogów, doradców zawodowych
• artykuły dotyczące problemów życiowych i szkolnych nastolatków
• informacje na temat dalszego kształcenia
Wszystkie przedstawione dziś czasopisma znajdziecie w naszych szkolnych bibliotekach. Ale w czasie nauki zdalnej możecie też wykupić prenumeratę e-wydania.
Polecamy!
Skip to content