Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi i Oddziałami Dwujęzycznymi nr 211 im. Janusza Korczaka w Warszawie
AktualnościBibliotekaNowy ŚwiatSmolnaŻycie szkoły

10 stycznia 2023 roku – Biblioteczny Tygodnik Multimedialny, numer 91

W tym tygodniu niezależnie od nas Tygodnik pojawia się w środę a nie we wtorek. Przepraszamy za opóźnienie i zapraszamy do zapoznania się z cotygodniową porcją literatury.
Pierwsza z dzisiejszych książek to „Biszkopt, pingwin i reszta” Renaty Piątkowskiej.
Posłuchajmy, co o książce pisze wydawca:
„Zbiór opowiadań o zwierzętach i ich relacjach z ludźmi, niekiedy zupełnie nieprawdopodobnych. Bo czy komuś przyjdzie do głowy, że bocianica zaprzyjaźni się z człowiekiem tak, że będzie z nim oglądać telewizję? Albo że wilczyca przyjdzie do leśniczego na śniadanie? Albo że tajną bronią w czasie wojny będą mewy?
Dowcipne i wzruszające opowiadania pokazują, jak niezmierzone możliwości drzemią w zwierzętach – zarówno w tych dzikich, jak i w domowych pupilach.
Dla dzieci w wieku 5-12 lat.”

A o czym opowiada kolejna książkowa propozycja?
O przyjaźni. Dość niezwykłej…
Kto powiedział, że pies nie może przyjaźnić się z kotem? Może! Azor i Mruczek są tego najlepszym przykładem.
Przyjaciele spełniają swoje marzenie i budują przytulny domek, z kominkiem na zimowe wieczory i dachem do obserwowania gwiazd. W domku przyjmują swoich gości, którzy cieszą się ich szczęściem. Tylko świnka Przeklinka, obserwująca radość przyjaciół, strasznie im zazdrości i próbuje popsuć ich nowe lokum…

Zapraszamy do lektury książki Pawła Wakuły „Jak pies z kotem”.

Skąd się wzięły Swornegacie?
Ile w Polsce jest Ameryk?
Czy należy wrzeszczeć we Wrzeszczu?
Czy nazwa Warszawy rzeczywiście pochodzi od Warsa i Sawy?
Czasami w nazwie chlupie woda, ukrywa się jakieś zwierzę lub można wyszukać coś smacznego do zjedzenia. Z nazwy możemy odgadnąć, czy miejscowość leży głęboko w lesie, czy może nad bagnami. Dlaczego nie powinny nas śmieszyć Pupki? Co ma wspólnego pacan z Pacanowem? Jaką nazwę miejscowości najtrudniej wymówić?

Tego wszystkiego dowiecie się z książki Michała Rusinka „Wytrzyszczka czyli tajemnice nazw miejscowości”.

Na zdjęciach proponowane książki.

 

Skip to content