Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi i Oddziałami Dwujęzycznymi nr 211 im. Janusza Korczaka w Warszawie
AktualnościNowy ŚwiatŻycie szkoły

13 maja 2022 roku – klasa 1a w Zamku Królewskim

13 maja klasa 1a wybrała się na lekcję edukacyjną do Zamku Królewskiego. Tematem lekcji był: Król i jego dwór. Pani przewodnik opowiadała o czasach króla Stanisława Augusta. Uczniowie dowiedzieli się, że król żył w otoczeniu wielu ludzi. Jego pracownikami byli zarówno dostojni urzędnicy, jak i zwyczajni służący, których było, aż 500. Podczas zajęć uczniowie poznali podstawy XVIII-wiecznego ceremoniału i zwyczajów, postać ostatniego króla Polski, symbolikę insygniów, dowiedziały się również, jak ważna jest w każdych czasach umiejętność dobrego zachowania się. Po ciekawej lekcji historii klasa 1a miała okazję spotkać się z hejnalistą Zamku Królewskiego, który każdego dnia o godzinie 11:15 gra na trąbce melodię z Wieży Zegarowej (Zygmuntowskiej) Zamku Królewskiego. Melodia powstała w 1995 roku na motywach Warszawianki i Marszu Mokotowa, a jej autorem jest kompozytor Zbigniew Bagiński. Hejnał grany jest na trzy strony świata (oprócz wschodu), gdyż Wieża Zegarowa ma tylko trzy okna. Godzina grania hejnału to godzina, o której podczas obrony Warszawy we wrześniu 1939 wskazówki zegara w zbombardowanym przez Niemców Zamku zatrzymały się.

Na zdjęciach uczniowie klasy 1a w Zamku Królewskim.

Skip to content