16 marca 2021 roku – Biblioteczny Tygodnik Multimedialny, numer 25
Dziś zaczynamy mniej książkowo
16 marca – Dzień Pandy Wielkiej
Jeszcze 40 lat temu zwierzę to było skrajnie zagrożone wyginięciem – od tego czasu jego populacja powoli, lecz systematycznie rośnie. Panda wciąż jednak nie jest całkowicie bezpieczna, przypomina nam o tym organizacja WWF Polska.
Pandy są jednymi z najbardziej lubianych i popularnych zwierząt. Ich obecność w ogrodach zoologicznych gwarantuje ogromną liczbę odwiedzających. Pandy znane są z zamiłowania do jedzenia, spania i… przytulania. Spędzają ponad pół dnia na jedzeniu, żywią się głównie bambusem, którego pochłaniają aż 14 kg dziennie. Mogą osiągać 150 cm wzrostu i 150 kg wagi. Na wolności żyją od 15 do 20 lat. W 2017 roku w wieku 37 lat umarła Basi – najstarsza z pand żyjących pod opieką człowieka.
Więcej o pandzie możecie przeczytać tu:
A tu możecie znaleźć film edukacyjny o pandach:
W Dniu Pandy Wielkiej zapraszamy do przeczytania książki: „Nowe przygody pandy”, której autorem jest Jon J. Muth.
„Nowe przygody pandy” to opowieść o zrozumieniu, magii uśmiechu, wzajemnej pomocy i życzliwości oraz sile przyjaźni. O szacunku do innych, wsparciu, wyrozumiałości dla tych, którzy nas otaczają. O tym, że warto być dobrym dla innych, że pozory często mylą, a okazując innym sympatię i serdeczność, zyskujemy nowych przyjaciół. Książka uczy, jak nieść innym bezinteresowną pomoc oraz jak dostrzec tych, którzy takiej pomocy potrzebują. I choć autor odnosi się tutaj przede wszystkim do przesłań filozofii buddyjskiej, to jednak promowane przez niego postawy bliskie są również wartościom chrześcijańskim, a powinny być respektowane przez każde społeczeństwo. Dodatkowym atutem książki są odwołania do kultury japońskiej, w tym krótkie wierszyki przekazujące mądre myśli w sposób lekki i zabawny, a także barwne ilustracje wykonane przez autora.
Jon J. Muth to urodzony w 1960 roku amerykański pisarz i ilustrator. Jest autorem przepięknych bajek, wydawanych w wielu krajach i nagradzanych przez Związek Bibliotek Amerykańskich. Również ilustrowane przez Mutha książki otrzymały liczne prestiżowe nagrody, w tym Złoty Medal Stowarzyszenia Ilustratorów.
Inne książki tego autora: „Zdumiewające opowieści pandy”, „Panda i duchy”, „Panda i mądrości zen” czy „Nowe przygody pandy”. Na uwagę zasługują też jego „Trzy pytania” oparte na utworze Lwa Tołstoja.
A oto nasze kolejne propozycje książkowe dla najmłodszych czytelników…
Tym razem są to zeszyty edukacyjne, dzięki którym dziecko nauczy się rozpoznawać najważniejsze polskie ptaki, drzewa i ssaki. Trzy niewielkie książeczki, pięknie ilustrowane. W każdej ciekawe zagadki i zadania.
Ich autorami są Małgorzata Wilamowska, Będkowska Hanna i Wojciech Gil. Tytuły książek z tej serii to: „Ptaki wokół nas”, „Drzewa leśne”, „Co nam daje las”, „Ssaki lasów i łąk”, „Las”.
Najmłodszym czytelnikom, zainteresowanym przyrodą polecamy również encyklopedię „Młody obserwator przyrody” autorstwa Joanny Liszewskiej, Marty Maruszczak i Grażyny Maternickiej. To książka, która daje możliwość poznania natury i uczy ją obserwować. Zawiera piękne barwne ilustracje i rysunki przekrojowe.