Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi i Oddziałami Dwujęzycznymi nr 211 im. Janusza Korczaka w Warszawie
AktualnościBibliotekaNowy ŚwiatSmolnaŻycie szkoły

18 kwietnia 2023 roku – Biblioteczny Tygodnik Multimedialny, numer 102

Dzisiejszy Tygodnik rozpoczynamy dwiema magicznymi opowieściami duetu autorsko – ilustratorskiego: Maja Lunde – Lisa Aisato.
Śnieżna siostra wspaniale opowiedziana i odmalowana, piękna, przepełniona ciepłem opowieść w 24 rozdziałach, po jednym na każdy dzień adwentu. O smutku, współczuciu, stracie, rodzinie, szczęściu, przyjaźni, miłości i o magii Bożego Narodzenia.
Strażniczka Słońca to historia o tęsknocie za wiosną. Idealna na zmienną pogodę kwietniowych wieczorów.
A Maja Lunde i Lisa Aisato pracują już nad dwiema kolejnymi powieściami. Każda z nich zachwyci ilustracjami, wyciśnie wiadra łez i wywoła uśmiech na twarzach czytelników. Czekamy na nie z niecierpliwością!
Więcej informacji znajdziecie na stronie:
W kolejnej dzisiejszej propozycji spotykamy się z ilustratorką znaną nam już z poprzedniej propozycji. Tym razem występuje także w roli autorki książki.
„Życie” to zbiór najlepszych ilustracji norweskiej artystki, układających się w fascynującą opowieść o przygodach dzieciństwa przeżywanych w krainie wyobraźni, w lasach pełnych rycerzy i elfów; burzliwym okresie dojrzewania, kiedy chęć buntu przeplata się z przemożną potrzebą wtulenia się w ramiona taty. O wątpliwościach, wyborach i obowiązkach dorosłości. Chaosie życia rodzinnego. Tęsknotach i mądrościach, kłębiących się w siwych głowach staruszków. To opowieść o stracie i miłości. Odmalowana z niezwykłym kunsztem afirmacja życia. Książka, którą możesz podarować komuś, na kim ci zależy, a jeszcze lepiej samemu sobie, bo nikt nie ilustruje ludzkich lęków, nadziei i marzeń tak pięknie jak Lisa Aisato. I nikt tak pięknie i prosto o nich nie pisze.
Książka Wyróżniona Nagrodą Księgarzy Norweskich 2019.
W związku z jutrzejszą rocznicą Powstania w Getcie Warszawskim nasza ostatnia dzisiejsza propozycja będzie nieco inna niż zwykle. Chciałybyśmy zwrócić uwagę na pozycje literackie związane z tym trudnym tematem i napisane specjalnie dla dzieci.
W wyborze literatury posiłkujemy się stroną: https://poczytajmy.ceo.org.pl/
– Mirabelka, Cezary Harasimowicz – Mirabelka rosła naprawdę, zupełnie niedawno została znów posadzona na znak pamięci w tym samym miejscu i… zniszczona przez wandali. Mirabelka to opowieść o życiu, jakie toczyło się w jej cieniu, na warszawskich Nalewkach.
– Wszystkie moje mamy, Renata Piątkowska – książka z serii „Wojny dorosłych – historie dzieci”. Mały chłopiec zostaje wyprowadzony za rękę z warszawskiego getta i wędruje… od mamy do mamy, kobiet, które uratowały mu życie.
– XY, Joanna Rudniańska – dwie identyczne dziewczynki, dwie historie. Trafiają do dwóch różnych domów w różnych dzielnicach Warszawy. Przez pierwsze lata życie sióstr przebiega podobnie i pogodnie, aż następuje rok ’39. Życiorysy rozdzielają się, w zależności od pochodzenia. Ważna lektura dla dzieci od 10 roku życia. Dla starszych – Kotka Brygidy.
– Pamiętnik Blumki, Iwona Chmielewska – w pewnym domu dziecka mieszkała Blumka i wiele innych dzieci a wraz z nimi pani Stefa i Janusz Korczak. Pamiętnik urywa się w dniu likwidacji domu dziecka. Napisany z myślą o nawet bardzo młodych czytelnikach. Dla nas książka tym bardziej wartościowa, że opowiadająca o naszym patronie.
Koniecznie sięgnijcie po te książki!

Na zdjęciach proponowane książki.

 

 

Skip to content