Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi i Oddziałami Dwujęzycznymi nr 211 im. Janusza Korczaka w Warszawie
AktualnościBibliotekaNowy ŚwiatSmolnaŻycie szkoły

19 listopada 2024 roku – Biblioteczny Tygodnik Multimedialny, numer 159

Pierwsza z dzisiejszych proponowanych przez nas książek otrzymała I nagrodę w kategorii 6-10 lat w IV Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. Wydana została min. W serii „Z dreszczykiem” Wydawnictwa Literatura. Już te dwa fakty mogą świadczyć o tym, ze wartę tę książkę przeczytać.
A jaka jest jej treść? Posłuchajcie Wydawcy:
„Przy drodze za miastem stał stary dom, który wyglądał jak bardzo wysoki człowiek w spiczastym kapeluszu i płaszczu do ziemi. Do jego bram załomotał zmęczony jeździec na jeszcze bardziej zmęczonym koniu. Otrzymał schronienie, jednak wkrótce do tych samych bram zapukali żołnierze… Zanim mężczyzna uciekł, wręczył synkowi gospodarzy buteleczkę z tajemniczą miksturą, nad którą pracował. Ciekawość dziecka dała początek zdarzeniom, których skutki trwały przez 200 lat…”
A taki opis znajdziemy na stronie akcji „Cała Polska czyta dzieciom”:
„Stary dom na Modnych Przedmieściach – nawiedzony przez duchy i od lat niezamieszkany ¬– kupują „przedsiębiorczy” Państwo $. Zajęci wyłącznie sobą i swoją karierą, nie zauważają snujących się tuż koło nich przezroczystych postaci… i kota. A potem też swojej ¬¬córeczki, która nie spełnia ich oczekiwań.
Nie wiedzą, że dwa wieki wcześniej uciekający przed żołnierzami alchemik powierzył mieszkającemu w tym domu chłopcu buteleczkę z tajemniczym płynem – eliksirem nieśmiertelności. A raczej… niedokończonym eliksirem, który co prawda daje wieczne życie, lecz w zaskakującej, bo przezroczystej formie… I staje się przyczyną serii niesamowitych zdarzeń.
Galeria barwnych postaci – blisko dwustuletniej nastolatki-grafomanki, jej wujków, skłóconych bliźniaków-dżentelmenów, pełnej pretensji żony jednego z nich i jej synka, który trwa wciąż w swym „najpiękniejszym okresie życia” i ma już tego szczerze dość. Jakie ścieżki doprowadzą ich do… Ścieżki i jej niezwykłej niani? Czy zdołają pokonać działanie eliksiru? I co na to wszystko koszmarnie współcześni Państwo $?
Naprawdę wspaniała zabawa literacka! A zarazem chwile refleksji: jak zmieniają się obyczaje, sztuka, moda – a co pozostaje niezmienne?”
Zachęcamy do lektury ❤
Nie znasz jeszcze serii książek o Dawidzie i Larisie Martina Widmarka? Koniecznie musisz to nadrobić. Wyszło już 6 części. Autor „Biura Detektywistycznego Lassego i Mai” tym razem kieruje swoje książki do nieco starszych czytelników.
O serii czytamy na stronie Wydawcy:
„Dawid i Larisa to świetnie skonstruowane, trzymające w napięciu historie, w których wątek detektywistyczno-przygodowy prowokuje do refleksji nad współczesnym światem i mechanizmami jego funkcjonowania. Bohaterowie, uwikłani w skomplikowane intrygi, zmuszeni są do postawienia sobie pytań dotyczących ludzkiej egzystencji. Ciekawe tło przygód nastolatków Dawida i Larisy stanowi problematyka popularnonaukowa, np. eksperymenty genetyczne czy ekologia.”
Nasza trzecia propozycja również została wydana przez wydawnictwo „Zakamarki”. Zobaczcie, co o niej piszą na swojej stronie:
„Mika niedługo skończy osiem lat. Na lekcjach niezbyt często się zgłasza, więc pani myśli, że jest nieśmiała. Ale Mika wcale się za taką nie uważa. Po prostu nie zawsze ma ochotę robić to, co inne dzieci, albo odpowiadać na pytania, na które pani sama zna odpowiedź.
Mika boi się wiertarkopiły w szkolnym warsztacie. Nie lubi rzeczy chropowatych oraz jogurtu z kawałkami. Za to lubi króliki oraz swoją przyjaciółkę Penny. No i uwielbia rysować, jest w tym najlepsza w klasie!
Emma Adbåge, wybitna szwedzka ilustratorka i twórczyni książek obrazkowych, tym razem sięgnęła po obszerniejszą formę literacką. Na ponad stu stronach tekstu przeplatanego ilustracjami niezwykle przekonująco oddaje emocje i zachowania swojej bohaterki. Spisane w pierwszej osobie obserwacje ośmioletniej Miki na temat innych dzieci, jak i dorosłych oraz jej komentarze do wydarzeń porażają szczerością i wnikliwością, a nieco sarkastyczny humor nadaje tej opowieści szczególnego charakteru.”
Zapraszamy do lektury…
Na zdjęciach prezentowane książki.
Skip to content