19 stycznia 2021 roku – Biblioteczny Tygodnik Multimedialny, numer 17
Nowy Rok rozpoczynamy od przedstawienia tegorocznych patronów…
Patron roku 2021
Stanisław Lem
(1921–2006) – najwybitniejszy polski pisarz fantastyczny, futurolog, filozof i satyryk. Jego książki zostały przetłumaczone na 41 języków i osiągnęły łączny
nakład ponad 30 mln egzemplarzy. Autor m. in. „Cyberiady”, „Solaris” czy „Bajek robotów”. W 2021 roku przypada 100. rocznica urodzin pisarza. „W swoich rozważaniach nad kondycją współczesnego człowieka, skutkami postępu technicznego i cywilizacyjnego dostrzegał wiele zagadnień fundamentalnych dla kultury i myśli współczesnej. Przestrzegał przed negatywnymi skutkami technicznego rozwoju cywilizacji, a jego prace teoretyczne i prognozy futurologiczne mają znaczący wpływ na definiowanie miejsca ludzkości we wszechświecie i prognozowanie jej losu” – głosi tekst uchwały.
Patron roku 2021
Tadeusz Różewicz poeta, dramatopisarz, scenarzysta filmowy, prozaik, satyryk, tłumacz poezji węgierskiej. Jeden z najwszechstronniejszych i najbardziej twórczych kontynuatorów literackiej awangardy w kraju i na świecie. Wielokrotnie wymieniany jako kandydat do Nagrody Nobla.
Więcej dla ciekawych:
Patron roku 2021
Cyprian Kamil Norwid (200. rocznica urodzin) to wybitny poeta, dramatopisarz, prozaik i myśliciel, a także artysta sztuk pięknych. W twórczości swej Norwid odwoływał się do narodowej i ogólno-europejskiej tradycji, a zarazem był odważnym nowatorem. Twórczy wkład Norwida w nowoczesną polską literaturę, a szerzej w polską kulturę, jest ogromny, na wielu polach decydujący. Do najważniejszych poematów Norwida należą Promethidion, Quidam i Rzecz o wolności słowa. Wśród dramatów wyróżniamy utwory takie jak „Białe Kwiaty”, „Czarne Kwiaty”, „Fortepian Szopena” lub „Assunta”. W kwiecie jego twórczości znajduje się utwór „Do obywatela Johna Browna”, później „W Weronie” i „Moja ojczyzna” lub równie lityczne „Vade-mecum”. Zmarł w Paryżu 22/23 maja 1883 roku.
A na koniec zwracamy uwagę Rodziców na ciekawy projekt wydawnictwa Adamada!
,,Czytanie dzieciom na głos sprawia im radość, wzbogaca słownik i pomaga kształcić dobrą dykcję. Uwrażliwia, rozbudza wyobraźnię, uczy logicznego myślenia oraz wyrabia nawyk czytania na całe życie.” – to cytat ze strony wydawnictwa…
A na czym polega projekt… Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację na smartfona i dziecko oglądając książkę słucha jej treści.
Więcej informacji znajdziecie na stronie http://kids.adamada.pl/
Zapraszamy też na facebookowy profil wydawnictwa
https://www.facebook.com/WydawnictwoAdamada/