Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi i Oddziałami Dwujęzycznymi nr 211 im. Janusza Korczaka w Warszawie
AktualnościBibliotekaNowy ŚwiatSmolnaŻycie szkoły

21 grudnia 2021 roku – Biblioteczny Tygodnik Multimedialny, numer 53

Święta coraz bliżej a my zapraszamy Was do przeczytania już ostatniego w tym roku Tygodnika. Poświęcimy go tematom magicznym i świątecznym tak bliskim nam w tym okresie.
Na początek chcemy zaproponować lekturę książek Anki Sturm – „Magiczny ekspres”. To doskonała propozycja dla fanów serii o Harrym Potterze czy „Nevermoor”. Seria Anki Sturm wpisuje się w popularny nurt książek o niezwykłych dzieciach, które los niespodziewanie rzuca w zupełnie nową rzeczywistość. Nowe otoczenie, przyjaciele i szkoła inna niż wszystkie. Szczypta magii, którą okraszone są te opowieści, buduje niezapomnianą, wciągającą atmosferę, tak lubianą przez młodych czytelników.
Pamiętacie pociąg, który zabrał Harry’ego Pottera do szkoły magii do Hogwartu? A co byście powiedzieli, gdyby to sam pociąg był szkołą? Może nie szkołą magii, ale szkołą magiczną? Szkołą z internatem, która z założenia nie ma adresu, bo porusza się po całym świecie? Sprawdźcie co z tego wyniknie…

Święta są tuż, tuż! Już pachną pierniki, a dzieci nie mogą doczekać się ubierania choinki! Poczujcie świąteczną atmosferę i przygotujcie samodzielnie bożonarodzeniowe dekoracje. Święta będą niezwykłe i wyjątkowe, gdy ozdobicie choinkę i cały dom własnoręcznie wykonanymi ozdobami.
Książka „Ozdoby bożonarodzeniowe” zawiera wzory kilkudziesięciu ozdób na święta Bożego Narodzenia. Wszystkie wywodzą się lub nawiązują do polskiej tradycji. Sposób na wykonanie każdej ozdoby jest przedstawiony przystępnie i klarownie. Każdy opis opatrzony jest kilkoma ilustracjami i zdjęciami.
W drugiej z książek znajdziecie pomysły na dekoracje z naturalnych materiałów.
Czytajcie a potem… do dzieła 🙂

Kto z was chciałby dostać pod choinkę zęby morsa albo zgniłego ziemniaka? Co by było, gdyby przyjechał do was Mikołaj na saniach, które ciągną kangury?
Okazuje się, że pachnąca żywicą choinka, karp i łamanie się opłatkiem to nie są jedyne sposoby obchodzenia Gwiazdki. Jak wygląda ona w innych zakątkach świata?
W Meksyku, w stajence zamiast choinek są kaktusy. We Włoszech w ogóle nie ma Mikołaja – prezenty roznosi Befana, uśmiechnięta stara wiedźma, która lata na miotle z workiem na plecach! Islandzkim dzieciom w czasie świąt towarzyszą zaś psotne skrzaty: złodziej naleśników, oblizywacz łyżek, trzaskacz drzwiami, węszyciel szpar i rabuś… parówek.
W Norwegii na wigilijnym stole króluje danie, które potwornie cuchnie, ale smakuje cudownie. To lutefisk, czyli ryba suszona na słońcu i wietrze. W Rosji z kolei najważniejszą potrawą jest słodka kasza, którą dawniej wszyscy domownicy jedli z jednej miski. Po kolacji należało rzucić łyżką w sufit. Po co?
Przeczytacie o tym w książce „Święta na świecie” Sofie Marii Brand.
Opis książki pochodzi od wydawcy: Wydawnictwo Znak

Na koniec ostatniego w tym roku numeru naszego Tygodnika, temat bardzo świąteczny, ale już niestety nieco zanikający…
Święta to czas wysyłania kartek z życzeniami. Obecnie rzadko kto wysyła je jeszcze w formie tradycyjnej. Zazwyczaj są to kartki elektroniczne lub po prostu wiadomości SMS czy mailowe. Ale jeśli wpadnie Wam w ręce zwykła, papierowa kartka świąteczna, koniecznie zwróćcie uwagę na przyklejony na niej znaczek. Piękne, okolicznościowe wzory same w sobie mogłyby być świątecznymi kartkami. My prezentujemy Wam zaledwie kilka z nich. Patrząc na nie, poczujemy zapach choinki, usłyszymy dźwięki kolęd i zobaczymy św. Mikołaja. A może Wy sami postaracie się o kultywowanie tradycji wysyłania kartek ze świątecznymi życzeniami?

Na zdjęciach proponowane książki oraz znaczki pocztowe.

 

Skip to content