Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi i Oddziałami Dwujęzycznymi nr 211 im. Janusza Korczaka w Warszawie
AktualnościBibliotekaNowy ŚwiatSmolnaŻycie szkoły

21 marca 2023 roku – Biblioteczny Tygodnik Multimedialny, numer 99

Nasza pierwsza dzisiejsza propozycja to dwa tomy cyklu Kapelusznicy autorstwa Tamzin Merchant.
Główna bohaterka, Kordelia pochodzi z długiej linii magicznych Kapeluszników, którzy w każdy kapelusz wplatają alchemię i zaklęcie. Kiedy ojciec Kordelii i jego statek, JollyBonnet, gubią się na morzu podczas misji zbierania magicznych składników do kapeluszy, Kordelia postanawia go odnaleźć. Nie udaje jej się to w pierwszym tomie, choć dokonuje wielu wspaniałych czynów. W trakcie dalszych poszukiwań (tom II) trafia na trop tajnego stowarzyszenia Strażników Map i musi przekonać rzemieślnicze rody do współpracy – nie tylko po to, by sprowadzić ojca do domu, lecz by ocalić Esencję Magii, bez której po prostu przestaną istnieć.

Świat Greystone’ów jest poukładany. Chess to obrońca młodszego rodzeństwa, Emma kocha matematykę, a Finn robi to, w czym jest najlepszy – niemądrze się zachowuje i pozwala się uwielbiać. Są szczęśliwą rodziną – tylko ich troje oraz mama. Ale wszystko się zmienia, kiedy do Greystone’ów docierają wieści o trójce porwanych dzieci. Chess, Emma i Finn są zaszokowani zaskakującymi podobieństwami, które ich łączą z nieznajomymi. Tamta trójka ma takie same pierwsze i drugie imiona. Dzieci są w takim samym wieku. Nawet daty urodzin mają identyczne. Kim właściwie są ci nieznajomi?
Nim Greystone’owie zdążą wypytać o to swoją mamę, ta nagle wyjeżdża w podróż służbową, a ich pozostawia pod opieką pani Morales i jej córki, Natalie. A pozostawione przez nią zagadkowe wskazówki prowadzą do zawiłych szyfrów, ukrytych pomieszczeń i niebezpiecznego sekretu, który wywróci ich świat do góry nogami.
Przeczytajcie koniecznie książkę „Obcy. Sekrety Greystone’ów” Margaret Peterson Haddix 👍

Kto zasłużył na miano prawdziwego przyjaciela dzieci? O zasługach tak wielkich postaci jak nasz patron, Janusz Korczak, Maria Łopatkowa, Tove Jansson czy Jurek Owsiak nikogo nie trzeba przekonywać. Ale niektórych wyborów dokonanych przez autora wydają się nieoczywiste – bo cóż takiego dla dobra dzieci uczynili: znany reżyser Steven Spielberg, prezenterka telewizyjna OprahWinfrey czy Dalajlama XIV?
Tego oraz wielu innych ciekawych rzeczy dowiemy się z książki Marka Michalaka – rzecznika praw dziecka w latach 2008–2018, kanclerza Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu i przewodniczącego Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka.

Na zdjęciach proponowane książki.

Skip to content