Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi i Oddziałami Dwujęzycznymi nr 211 im. Janusza Korczaka w Warszawie
AktualnościBibliotekaNowy ŚwiatSmolnaŻycie szkoły

23 listopada 2021 roku – Biblioteczny Tygodnik Multimedialny, numer 49

W dzisiejszym Tygodniku wyjątkowo mamy dla Was aż 4 propozycje lekturowe, a w nich ważne tematy przekazane w lekki i przystępny sposób.
Wszystkie napisane przez jednego autora. Jest nim Adam Studziński, który zawodowo zajmuje się marketingiem i PR-em. Ponieważ jest ojcem, postawił sobie za cel, by poprzez swoje książki ustrzec małych i większych czytelników przed negatywnym wpływem mediów, serwisów społecznościowych i reklamy. Solidne porcje wartościowej wiedzy w tym zakresie podaje w formie lekkostrawnych, barwnych i pełnych akcji opowieści.
Pierwsza z nich to bajka edukacyjna dla wszystkich od lat 5 do 105, otwierająca oczy na marketing sklepowy. Dorośli poznają prawdę o sobie i własnych dzieciach, na przykład dlaczego dla świętego spokoju kupują następną zabawkę swojemu marudzącemu dziecku. Jest to także krótki i przystępny przewodnik po sklepie i zakupach: gratisach, promocjach, reklamie, modzie na produkty. Swoista terapia dla zakupoholików i kolekcjonerów zabawek, karteczek, naklejek itp. A także przewodnik po życiu, uświadamiający, jak ważne są relacje z rówieśnikami, co można za darmo kolekcjonować; pokazujący, jak spędzać wolny czas; podkreślający, że warto być oryginalnym. To apel o robienie rozsądnych zakupów, bo gdzieś w tle słychać echo ekologów, widać tony śmieci i marnującego się jedzenia.

Czas na drugą z proponowanych przez nas dzisiaj książek.
Na pewnym etapie życia dzieci zaczynają korzystać z sieci, warto więc je odpowiednio do tego przygotować. „Wiewiórczy zakątek. Bajki o mediach społecznościowych” to fantastyczna lektura, która pokaże dzieciom blaski i cienie Internetu, ale przede wszystkim zapozna je z zagrożeniami, które czekają na nie w sieci. Naszym zdaniem jest to lektura obowiązkowa dla każdego dziecka, które chciałoby założyć sobie konto na którymkolwiek z popularnych portali społecznościowych. Dzięki niej, czytelnik dowie się czym są i jak funkcjonują media społecznościowe, jak działa reklama i kim są influencerzy.
Co to jest fake news i w jakim celu ludzie zamieszczają fake w sieci.
Dlaczego Internet uzależnia.
Co to są dane osobowe i jak firmy wyłudzają je od użytkowników portali społecznościowych.
Czym jest hejt jak się przed nim bronić lub jak go uniknąć.
Jak bezpiecznie korzystać z Internetu oraz dlaczego dzieci nie powinny zakładać konta na portalu społecznościowym i korzystać z niego bez nadzoru osób dorosłych.
Jak obecność mediów potrafi wpływać na ważne decyzje osób posiadających władzę.
Wszystkie te informacje zostały przekazane w formie bajek opowiadanych młodszej siostrze przez starszą oraz oprawione kolorową szatą graficzną.
Tekst powstał na podstawie opinii internautów:
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4895266/wiewiorczy-zakatek

Niepotrzebne rzeczy wreszcie mają głos! Do udziału w swoim show zaprasza je Spytko O’Wszytko. Co powie mu raz noszona bluzka, niezjedzona bułka czy super drogi telewizor, do którego dobrał się chomik?
Spytko Show – gadając z rzeczami! to pełen humoru talk-show poruszający ważne tematy w lekki i przystępny sposób. Kupuj z umiarem, bądź odpowiedzialnym konsumentem – to przesłanie tej książki Adama Studzińskiego, który poprzez swoje zabawne, a czasem nawet zwariowane historie pokazuje młodym czytelnikom, jak mądrze poruszać się w świecie Internetu, mediów i reklamy.

I ostatnia z dzisiejszych lektur… ,,Czwarta władza szóstej B” Adama Studzińskiego. Krótka informacja na portalu lubimy czytać, tak ją opisuje: „Jest to historia o grupie młodych ludzi, którzy zajmują się prowadzeniem szkolnego portalu informacyjnego. Główny redaktor, Nowy, szuka sposobu na popularność. Pragnie, aby wpisy miały jak najwięcej wyświetleń. Eksperymentuje z treścią, powoli wpadając w medialną pułapkę. Jak zakończy się ta historia? Przeczytajcie sami!”
Tu znajdziecie rozmowę z autorem:
https://lubimyczytac.pl/…/czwarta-wladza-nie-tylko-dla…

Na zdjęciach znajdują się okładki prezentowanych książek.

Skip to content