26 stycznia 2021 roku – Biblioteczny Tygodnik Multimedialny, numer 18
Dzisiejszy Tygodnik poświęcimy autorce literatury dla dzieci i młodzieży, Ewie Karwan-Jastrzębskiej. Znacie książki Pani Ewy? Jeśli nie, macie okazję nadrobić to przeoczenie
Zaczerpnęłyśmy dla Was informacji o autorce ze strony lubimyczytac.pl
Mieszka w Warszawie na starym Żoliborzu. Debiutowała „Misiem Fantazym” – baśnią, która doczekała się ekranizacji i jako seria trzynastu filmów animowanych zdobyła wiele międzynarodowych nagród. Pisarka ma w swoim dorobku kilkanaście powieści dla dzieci i młodzieży. Są wśród nich: „Przygody Feliksa Szczęśliwego i kota Ferdynanda”, „Hermes 9:10”, „Duchy w teatrze”, „Antykwariusz”, „Sobowtór”, „Misja Feniks”, „Misja Xibalba”, cykl czterech powieści „Ekspedycja o czarodziejkach W.I.T.C.H.”. Pomysłów do powieści dostarczają jej dzieci, Mikołaj i Julka – jej powieść „Banda Michałka” powstała na podstawie prawdziwych przygód paczki kolegów jej syna, Mikołaja.
Ewa Karwan-Jastrzębska – „Miś Fantazy”
Niebieski miś znany dzieciom za sprawą bajek pisanych przez Ewę Karwan-Jastrzębską.
Historia Misia Fantazego zaczyna się na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Wtedy to w familijnej audycji Radio Miś emitowanej na falach warszawskiego Radia Eska autorka, Ewa Karwan-Jastrzębska czytała napisane przez siebie bajki, których bohaterem był niebieski miś – choć w pierwszym tomie przygód, rysunki autorstwa Jolanty Marcolli były jeszcze czarno – białe. Drugi tom zilustrowała Jolanta Sedlaczek i to jej wizja postaci i świata przedstawionego została przeniesiona do scenerii filmów animowanych, które powstały w 2005 roku. Powstało 13 epizodów filmowych.
Dziś możemy zakupić pełną wersję bajek o Misiu Fantazym zawartych w jednej książce.
Pisarz Mikołaj Golachowski tak o niej pisze:
„Jest tu wszystko, czego w dobrej opowieści dla dzieci trzeba – magia, odwaga, przyjaźń, wierność i przygody, a całość delikatnie podszyta filozofią. I do tego piękne ilustracje. Dorośli w Fantazym co krok napotykają znajomych ze świata swojej literatury oraz dziwnie bliskie słowa znanych im myślicieli. Za parę lat dzieciaki równie entuzjastycznie będą odnajdywać przyjaciół z dzieciństwa w już dorosłym świecie.”
Posłuchajcie, jak prezentuje książkę jej autorka:
A tu obejrzycie film:
Do Dnia Kota jeszcze trochę czasu nam zostało, ale już teraz prezentujemy bardzo kocią książkę – „Koci król” Ewy Karwan – Jastrzębskiej z przepięknymi ilustracjami Józefa Wilkonia
Posłuchajcie, co sama autorka napisała o książce na swoim profilu facebookowym…
„Poemat „Koci król” opowiada o władzy i jej pułapkach. W mieście kotów dochodzi do wyboru króla. Będzie nim ten, który pierwszy przeskoczy wysoki mur. W szranki stają różne koty ‒ pręgowane, w kropki, w cętki, białe, czarne i rude. Choć korona kusi, nie każdy z nich, widząc przeszkodę trudną do pokonania, decyduje się ubiegać o tron. Gdy królem zostaje biały kocur, wykorzystuje swoją pozycję, aby manipulować kocim społeczeństwem, ale ono, oddając się prostym przyjemnościom, nie dostrzega zagrożenia. Wszystko zdaje się być idealne, przecież koty mają zapewnione jedzenie, korzystają z różnych przywilejów. Jednocześnie jednak tracą wiele dobrych cech, gnuśnieją, leniwieją i gubią gdzieś kocią czujność. Z pełnymi brzuchami i pustymi głowami żyją w zniewolonym świecie. Pojmą to dopiero wtedy, gdy dzięki kilku kotom, które zrozumieją, że otrzymując tak dużo, zgubiły tak wiele, wybuchnie rewolucja. Wywrotowcy wzniecą bunt i ruszą na barykady.
Kto będzie rządził miastem? Czy król zostanie obalony? Jak będzie wyglądać świat kotów? Adresatem książki są dzieci w wieku od 6 lat, które odczytają „Kociego króla” jako zabawną historyjkę o ulubionych zwierzętach, i dorośli, którzy dostrzegą kontekst polityczny i społeczny poematu.”
Zapraszamy do lektury