Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi i Oddziałami Dwujęzycznymi nr 211 im. Janusza Korczaka w Warszawie
AktualnościBibliotekaNowy ŚwiatSmolnaŻycie szkoły

4 maja 2021 roku – Biblioteczny Tygodnik Multimedialny, numer 31

Pierwszy majowy numer naszego Tygodnika poświęcimy fenomenalnej, ponadczasowej książce „Mały Książę”, napisanej i zilustrowanej przez francuskiego pisarza Antoine de Saint-Exupery’ego. Książka została napisana i po raz pierwszy wydana w roku 1943 w Stanach Zjednoczonych. Jej oryginalny tytuł brzmi: „Le Petit Prince”.
„Mały Książę” zawładnął sercami ludzi na całym świecie, został przetłumaczony na setki języków. Powstały filmy, grafiki, kontynuacje… Kolekcje książek i tysiące gadżetów. Z chęcią czytają go dzieci jak i dorośli. Cytaty z „Małego Księcia” zna niemal każdy, nie zawsze nawet uświadamiając sobie skąd pochodzą.
Zapraszamy Was na stronę poświęconą tej niezwykłej książce: https://malyksiaze.net/pl
A my na grafice pokazujemy Wam polskie wydania „Małego Księcia”.
Gdzie znajduje się Muzeum Małego Księcia? Wcale nie we Francji! Powstało w niewielkiej miejscowości wypoczynkowej Hakone w Japonii. Muzeum prezentuje pamiątki po autorze Małego Księcia, przybliża zwiedzającym jego życie (odtworzony został m.in. pokój, w jakim mieszkał w Cap Juby). W muzeum, znajduje się również francuski krajobraz miejski i europejski ogród, położony w bujnym, naturalnym pięknie Hakone.
Jest to jedyne na świecie muzeum poświęcone Małemu Księciu. Powstało w ramach światowych obchodów stulecia urodzin autora Antoine de Saint-Exupéry.
Zapraszamy na stronę muzeum http://www.tbs.co.jp/l-prince/en/
„Mały Książę” to trzecia najpoczytniejsza książka na świecie. Co roku sprzedaje się w milionach egzemplarzy. Mały Książę stał się bohaterem masowej wyobraźni, a jego podobizna, stworzona przez Saint–Exupery’ego zdobi niezliczoną ilość produktów.
Oto kilka z nich.
Wiecie, gdzie w Polsce możecie zobaczyć rzeźbę Małego Księcia i Róży? Stoi tuż przy plaży na nadmorskim deptaku nazwanym Aleją Zakochanych w zachodniopomorskiej miejscowości Rewal.
Autorem rzeźby – ławeczki jest Rafał Nowak, który ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu.
Rzeźba dorosłego Małego Księcia
Jak wyglądałby Mały Książę, gdyby dorósł, ale wciąż posiadał marzenia? Na to pytanie postanowiło odpowiedzieć dwoje kanadyjskich artystów, Angèle Lux i Béla Simó, którzy stworzyli rzeźbę dojrzałej wersji głównego bohatera książki Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Dorosły Mały Książę w 80 procentach składa się z materiałów pochodzących z recyklingu ,odpadów przemysłowych. Rzeźbę można było oglądać w sierpniu i wrześniu zeszłego roku. Powstała w ramach organizowanego w prowincji Quebec festiwalu RecyclèArt.
O powstaniu rzeźby przeczytałyśmy na portalu: https://booklips.pl/
Skip to content