5 września 2023 roku – Biblioteczny Tygodnik Multimedialny, numer 111

Witamy w pierwszym numerze naszego Tygodnika po wakacjach. Podobnie jak w poprzednich latach będziemy co wtorek zapraszały Was do świata książek 📚 Dziś rozpoczniemy od dwóch lektur wybranych z myślą o naszych najmłodszych uczniach rozpoczynających swoją przygodę ze szkołą.
Pierwsza z nich to książka „Hurra, idę do szkoły!”. Jest to zabawna lektura dla dzieci, które właśnie wybierają się do pierwszej klasy. Lekkie, humorystyczne historyjki przedstawiają szkolne realia, widziane oczyma rezolutnej małej Niny i jej przyjaciół z 1a. Książka nie tylko rozśmieszy młodych czytelników, ale także przekaże ważne informacje o funkcjonowaniu szkoły, podpowie jak sobie poradzić w trudnych sytuacjach i doda otuchy przed zbliżającym się szkolnym debiutem. Z niej dzieci dowiedzą się między innymi: jak będzie wyglądał pierwszy dzień w szkole, czym jest ślubowanie, jak wyglądają lekcje i kim jest wychowawca. Sympatyczny nastrój książki doskonale budują także wesołe ilustracje i śmieszne grafiki, przypominające stylem rysunki na marginesach szkolnych zeszytów.
Kolejna z lektur przeznaczonych dla dzieci rozpoczynających naukę w szkole, to seria „Szkoła i ja”.

Jeśli szkoła jest dla czytelnika nowym i zupełnie obcym miejscem, ta lektura pomoże mu poczuć się lepiej i pewniej. Autorka zaprasza do podstawówki, w której uczą się Iga i Filip. Razem z tą sympatyczną dwójką pierwszoklasistów czytelnicy zajrzą w różne zakamarki i poznają panujące w szkole zwyczaje.

Po rozwodzie rodziców dziesięcioletnia Julia i jej młodsza siostra Ela zamieszkują na wsi, z nową partnerką taty i jej synami. Żyje się tu inaczej niż w wielkim mieście. Julia obserwuje, opisuje i nazywa swój nowy świat. To duże wyzwanie. Ale nie tak duże, jak życie bez mamy, która „została zaczarowana” i nie może opiekować się córkami. Julia głęboko wierzy, że kiedyś czar pryśnie i mama wróci. Jest gotowa zrobić wszystko, by tak się stało.

Autorka książki „Julia łapie za słówka”, Petra Dvořáková zachęca małego czytelnika do zastanowienia się nad znaczeniem i wagą słów, z którymi codziennie się spotyka: psycholog, niepełnosprawność, cyberprzemoc, samozaparcie, integracja… Sięga do bardzo trudnych dla dzieciństwa doświadczeń, takich jak rozwód, przeprowadzka, alkoholizm rodzica, zaniedbanie rodzicielskie, bezdomność. Robi to jednak z niezwykłym humorem i wspierającym przesłaniem.

Na zdjęciach proponowane książki.

 

 

Skip to content