Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi i Oddziałami Dwujęzycznymi nr 211 im. Janusza Korczaka w Warszawie
AktualnościBibliotekaNowy ŚwiatSmolnaŻycie szkoły

6 października 2020 roku – Biblioteczny Tygodnik Multimedialny, numer 5

Najważniejsza informacja tego i najbliższych tygodni dotyczy naszego święta! Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych ustanowione zostało przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship) w 1999 r. Początkowo był to jeden dzień, od 2008 r. – cały październik. W tym roku po raz kolejny nauczycielki bibliotekarki będą świętować Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych poprzez organizację różnych imprez, konkursów, działań i akcji popularyzujących książkę i czytelnictwo. Ze względu na pandemię wszystkie informacje zamieszczane będą na Facebooku jak również na tablicach szkolnych przy bibliotekach.

Jeden z artykułów w bieżącym tygodniu poświęciłyśmy Janowi Brzechwie i jego twórczości.

Jan Brzechwa – poezja nie tylko dla dzieci
Zapraszamy Was do krainy poezji, na stronę: http://wierszykidladzieci.pl/wierszykidosluchania.php
Tam, pod adresem: http://wierszykidladzieci.pl/wierszykibrzechwy.php znajdziecie kilkanaście krótkich wierszyków Jana Brzechwy. Wiersze są zabawne i czyta się je z prawdziwą przyjemnością. Przeczytajcie wiersze Jana Brzechwy samodzielnie, lub poproście o to kogoś innego. Może mamę, a może starszego brata… A po przeczytaniu spróbujcie swoich sił rozwiązując quiz ze znajomości wierszy Jana Brzechwy:
http://www.zyraffa.pl/edukacja/kat/polski/wiersze_brzechwa
Jan Brzechwa pisał też bajki. Najbardziej znaną jest „Pchła Szachrajka”. Fenomenalna, wciąż aktualna i rozbawiająca zarówno małego, jak i dużego czytelnika do łez. Przewrotna, pełna inteligentnego humoru i niecodziennego dowcipu zachwyci każdego czytelnika.
My chcemy Was dziś zaprosić do obejrzenia telewizyjnej adaptacji „Pchły Szachrajki”.
Link do spektaklu:
https://www.youtube.com/watch?v=UsgcCItndV4

Mimo, że skupiamy się głównie na Święcie Bibliotek Szkolnych, nie możemy zapomnieć, że 4 października przypadają imieniny Św. Franciszka z Asyżu – patrona zwierząt. Tego dnia obchodzony Światowy Dzień Ochrony Zwierząt.
Od 4 do 11 października trwa Tydzień Zwierząt, a cały miesiąc został ustanowiony MIESIĄCEM DOBROCI DLA ZWIERZĄT.
W tym tygodniu i nie tylko, pamiętajmy o zwierzętach i ich potrzebach!

Skip to content