Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi i Oddziałami Dwujęzycznymi nr 211 im. Janusza Korczaka w Warszawie
AktualnościBibliotekaNowy ŚwiatSmolnaŻycie szkoły

7 maja 2024 roku – Biblioteczny Tygodnik Multimedialny, numer 141

Dzisiejszy Tygodnik poświęcamy książkom jednej autorki: Małgorzaty Kur.
Pierwsza z książek tej autorki, którą chcemy Wam polecić, to „Tajemnica francuskiej wilii”.
Julka i Franek spędzają wakacje na francuskim wybrzeżu Dinard. Obydwoje uwielbiają piękną willę, w której mieszka ich ukochana babcia. Dzieciaki dowiedziały się, że ich babcia ma niemałe problemy finansowe, przez które nie jest możliwe dalsze utrzymywanie domu. Rodzeństwo postanawia zrobić wszystko, żeby nie trzeba było sprzedawać willi. Podczas poszukiwań sposobu na spłatę długu, Julka i Franek poznają Florenece, która podobnie jak oni, spędza wakacje we Francji. Wspólnie odkrywają, że kilka nadmorskich willi łączy wspólna, intrygująca, przeszłość… Tymczasem, w 1927 roku grupa nastolatków spędza wakacje w letnich rezydencjach rodziców. Przyjaciele szykują się do wyprawy, w czasie której chcą znaleźć skarb mogący uratować jedną z rodzin przed bankructwem. Czy to, co znajdą w jaskini pomoże? Jaki wpływ na losy Julki, Franka i Florance ma grupa przyjaciół sprzed lat? Jakie sekrety wyjdą na jaw podczas rozwiązywania tej zagadki? Co przed laty znaleźli młodzi poszukiwacze w tajemniczej jaskini? Jak skończą się te wakacje dla rodziny Julki i Franka?
Sprawdźcie koniecznie!

Druga z proponowanych przez nas dziś książek to „Tajemnica Belli Sofii”. Bohaterów poznaliśmy już w poprzedniej książce „Tajemnica francuskiej willi”.
Rok po odkryciu tajemnicy francuskiej willi, Julka i Franek wybierają się na wakacje do włoskiego miasteczka Siena, którego jednym z symboli jest gęś. Gdy Julka zauważa kilka gęsi z domalowanymi łzami, postanawia dowiedzieć się, dlaczego ktoś je dorysował. Okazuje się, że na etykiecie lokalnego wina również znajduje się płacząca gęś…
Gdy przenosimy się do 1950 roku, poznajemy historię Sofii i Fabia – zakochanych nastolatków, którzy nie mogą być razem. Julka odkrywa miejsce spotkań Sofii i Fabia w podziemnych korytarzach miasta. Poznaje też wnuczkę Sofii oraz staruszkę – siostrę Fabia. Czy kobiety pomogą rozwiązać zagadkę płaczących gęsi?
Polecamy!

Ostatnia z polecanych w tym tygodniu książek, to „Rodzina z fotografii”. Autorka ta sama, ale sceneria inna. Trzymająca w napięciu, kryminalna akcja książki rozgrywa się Polsce, w Łodzi.
Dwunastoletnia Ola mieszka w Łodzi ze swoim bratem Szymonem. Ale zaraz, Ola? A może Laura, bo tak przecież nazywała się kiedyś, do czwartego roku życia. Jedyne pamiątki które Oli po dawnym życiu zostały to wygnieciona fotografia oraz domysły dotyczące tajemniczej śmierci jej rodziców. Pewnego dnia Ola wraz z Szymonem, który cierpi na łagodny zespół Aspergera, postanowią rozwikłać zagadki z przeszłości. Okaże się, że choroba Szymona pomoże im w kilku zaskakujących momentach.

Na zdjęciach prezentowane książki.
Skip to content