9 listopada 2021 roku – Biblioteczny Tygodnik Multimedialny, numer 47

Dzisiejszy Tygodnik rozpoczynamy od przypomnienia wybitnej pisarki okresu realizmu – Marii Konopnickiej. Pisała wiersze, nowele, poematy, baśnie… Pisała dla dorosłych, ale też dla dzieci i młodzieży. Była kobietą silną, wnikliwie obserwującą otaczający ją świat, kobietą odważną w wyrażaniu swoich poglądów, za co była krytykowana przez różne środowiska. Większość z nas pamięta niezwykłe książki z dzieciństwa: „O krasnoludkach i Sierotce Marysi”, „Na jagody” czy „O Janku Wędrowniczku”; albo czytane przez starszych nowele „Nasza szkapa” czy „Dym”.
Dziś jednak, w przededniu Święta Niepodległości chcemy przypomnieć Wam, że Maria Konopnicka była autorką pieśni hymnicznej „Rota”, znanej na pewno każdemu z Was. „Rota” po odzyskaniu przez Polskę niepodległości konkurowała z „Mazurkiem Dąbrowskiego” do określenia mianem hymnu narodowego.
Posłuchajcie: https://www.youtube.com/watch?v=PsUIGY_b99M

W czwartek, 14 października, Sejm wybrał patronów 2022 roku. Będą nimi:
• Maria Konopnicka
• Wanda Rutkiewicz
• Józef Wybicki
• Maria Grzegorzewska.
Powiedzmy więc kilka słów o każdym z patronów:
ROK MARII KONOPNICKIEJ
Sejm uhonorował jedną z najwybitniejszych pisarek, doceniając jej literacki dorobek oraz wkład w działalność patriotyczną”. Była najwybitniejszą reprezentantką nurtu ludowej stylizacji pieśniowej, stosując język poetycki zaczerpnięty z historycznych i baśniowych motywów, inspirowany pięknem przyrody ojczystej. Tworzyła liryki i pieśni o tematyce patriotycznej i społecznej oraz obrazki poetyckie. Dokonała przełomu w polskiej literaturze dla dzieci, podnosząc tę dziedzinę pisarstwa na wyżyny artyzmu. Za pomocą utworów literackich protestowała przeciwko antypolskiej polityce zaborców i niesprawiedliwości społecznej. Walczyła o prawa kobiet oraz pomagała uwięzionym z przyczyn politycznych przez rosyjskie władze. W 1926 roku władze niepodległej Rzeczypospolitej rozważały „Rotę” jako hymn narodowy
ROK JÓZEFA RUFINA WYBICKIEGO
Autor „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”, która od 1927 roku jest polskim hymnem narodowym. Józef Wybicki był wielokrotnie posłem na sejm i brał udział w pracach nad wdrożeniem Konstytucji 3 maja. Uczestniczył w tajnych przygotowaniach do Insurekcji Kościuszkowskiej. Później, w Paryżu, zabiegał o utworzenie wojska polskiego u boku Francji.
ROK MARII GRZEGORZEWSKIEJ
W 2022 roku przypada 100. rocznica utworzenia Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej, obecnie Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.
Maria Grzegorzewska to jedna z najwybitniejszych polskich pedagożek, twórczyni pedagogiki specjalnej w Polsce. Mottem swojego życia uczyniła stwierdzenie: ,,Nie ma kaleki – jest człowiek”. Jej dzieła stanowią inspirację dla kolejnych badaczy i twórców akademickiej pedagogiki specjalnej oraz praktyki edukacyjnej, terapeutycznej i rehabilitacyjnej. Szczególną wartość nadała pracy nauczyciela-wychowawcy, którego widziała jako człowieka bogatego wewnętrznie, charyzmatycznego i empatycznego.
ROK WANDY RUTKIEWICZ
Jedna z najwybitniejszych himalaistek świata. 16 października 1978 roku zdobyła Mount Everest – jako pierwsza osoba z Polski i trzecia kobieta na świecie. Była także pierwszą kobietą na świecie, która stanęła na najtrudniejszym do zdobycia szczycie K2. Zaginęła 12 maja 1992 roku w drodze na Kanczendzongę. Nie odnaleziono jej ciała.
Źródło:

Na koniec dzisiejszego Tygodnika coś dla miłośników literatury fantasy.
Zwiadowcy, to seria książek autorstwa Johna Flanagana. Wydawana od 2009 roku opowiada o przygodach zwiadowcy Willa oraz jego mistrza Halta. Od początku cieszy się niesłabnącą popularnością wśród coraz to nowych czytelników. Seria składa się z 16 woluminów, autor napisał też dwa tomy prequelu, oraz osiem tomów serii „Drużyna”. Pierwszy tom Zwiadowców przeczytało ponad 200 tysięcy czytelników, a od bieżącego roku jest obecny na liście lektur uzupełniających w klasach 4 – 6.
Najnowszy tom czeka na Was w księgarniach.

Na zdjęciach portrety patronów roku 2022 i zdjęcia okładek książek.