18 października 2022 roku – Biblioteczny Tygodnik Multimedialny, numer 81
Dziś chcemy polecić Wam czytanie baśni. Baśni w ogóle a baśni polskich w szczególności.
Każdy naród ma swoje własne baśnie, które niosą ponadczasowe prawdy o ludzkiej naturze i o funkcjonowaniu świata. Taki utwory mamy również i my.
Piękne, pełne tajemnic i dramatyzmu historie, takie jak Kwiat paproci, Szklana góra czy Sobotnia Góra, są znane w naszym kraju od pokoleń. Opowiadają o przyjaźni, miłości, poświęceniu, o nagrodzie za dobro i karze za zło.
Najpiękniejsze baśnie polskie to bezcenny skarb polskiej kultury. Zachęcamy Was do lektury – by przetrwały jak najdłużej.
Były baśnie, a teraz będą legendy… legendy irlandzkie – jak pisze we wstępie autor – jedyne w swoim rodzaju. To najstarsze tego typu przekazy w Europie, a zarazem najbardziej oryginalne. Irlandia nigdy nie została zdobyta przez Cesarstwo Rzymskie i nie uległa wpływom kultury śródziemnomorskiej, dzięki czemu udało jej się ocalić własną, niezwykłą tradycję.
Szczególną rolę w ustnym przekazywaniu legend odegrali seanachai. Kim byli? To irlandzcy gawędziarze i bajarze. Wędrowali od domu od domu i w zamian za gościnę dzielili się opowieściami. W ten sposób irlandzkie mity, baśnie i legendy były przekazywane z pokolenia na pokolenie.
W jaki sposób sprytna Una przechytrzyła olbrzyma Angusa? Czym skończyła się przygoda Oisina w Krainie Wiecznej Młodości? Jak wygląda prawdziwy leprikon? Zła królowa Maeve, olbrzym Fionn, dzielny Setenta – te i i inne mityczne postaci wyłaniają się z kart „Magicznej harfy”. Żeby je poznać, wystarczy sięgnąć po książkę Jakuba Krajewskiego.
Co prawda Dzień Kropki obchodziliśmy w zeszłym miesiącu, ale przypominania nigdy dość… Chcesz tworzyć, narysuj KROPKĘ…
Polecamy książkę autora bestsellerowej „Kropki”, w której pokazuje, jak dotrzeć do krainy, gdzie rozkwitają kreatywność i wyobraźnia. Ta książka łączy kreatywność i uważność, pokazując, że niezależnie od umiejętności plastycznych w każdym z nas drzemie artystyczna dusza.
Na zdjęciach omawiane książki.