Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi i Oddziałami Dwujęzycznymi nr 211 im. Janusza Korczaka w Warszawie
AktualnościBibliotekaNowy ŚwiatSmolnaŻycie szkoły

18 czerwca 2024 roku – Biblioteczny Tygodnik Multimedialny, numer 147

Rozpoczynamy ostatni Tygodnik w tym roku szkolnym. Już za chwilę wakacje! Życzymy Wam wspaniałej, leniwej lektury 📚📖📚 Może zabierzecie którąś z proponowanych przez nas w tym roku książek w wakacyjną podróż ❤
A dziś mamy dla Was trzy przewodniki na wakacyjne szlaki po Polsce 🌞
Zaczynamy od północy…
Przedstawiamy Wam przewodnik nie tylko dla wilków morskich.
Wzdłuż polskiego wybrzeża poprowadzi was Jan Wilkanowski, mieszkaniec Mierzei Wiślanej, przewodnik turystyczny i wolontariusz Błękitnego Patrolu WWF, który ostatnich kilkanaście lat swojego życia spędził, czuwając nad bezpieczeństwem fok, spiesząc na pomoc morświnom i chroniąc naturalne siedliska morskiego ptactwa. Musicie być wytrwali, żeby za nim nadążyć, bo jest także wytrawnym sportowcem!
Zapraszamy nad Bałtyk – najmłodsze, najsłodsze i najpłytsze morze na świecie! Poznacie jego mieszkańców – tych dawnych i tych współczesnych. Dowiecie się o pewnej Celebrytce, która od mola w Sopocie wolała plażę w Krynicy Morskiej. Skosztujecie kaszëbskô malëne. Spotkacie mistrzynię morskiego kamuflażu. I nauczycie się rozróżniać łzy królowej Juraty od zwykłych nadmorskich kamyków.
Z wybrzeża kierujemy się na Mazury i Warmię!
Z tego przewodnika dowiecie się:
· Gdzie statki pływają po trawie?
· Gdzie mieszka najwięcej bocianów w Polsce?
· Jak wygląda wybuchowe jezioro?
· Gdzie szukać zaginionej komnaty, a gdzie mazurskiej piramidy?
· Czy na Mazurach można jeździć na nartach?
· Gdzie raki zimują?
· Dlaczego Giżycko nazwano żeglarską stolicą Polski?
· Gdzie szukać władcy pierścieni?

Zapraszamy nad jeziora ⛵️

Na koniec kierujemy się na południe Polski, w góry.
„Niezwykłe zabytki, tajemnicze zamki i warownie, żywe skanseny, opuszczone chałupy, rwące rzeki, wyjątkowe rośliny i chronione zwierzęta – to wszystko znajdziecie na Podtatrzu, czyli w regionie południowej Polski otaczającym Tatry. Zapraszamy do zwiedzania Podhala, Spisza, Orawy i Pienin”– piszą we wstępie Barbara Gawryluk, dziennikarka i pisarka, oraz Paweł Skawiński, były dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Jak wygląda dziewięćsił? Kto to jest honielnik? Co robią cietrzewie na tokowisku? Kim jest cepr? Czym się różnią moskale od gałusków cuchanych? Gdzie jest Miasto Dzieci Świata? Co to są talorki? Dlaczego Chochołów nazywany jest żywym skansenem? Na jakich trasach kursuje zabytkowa kolejka? I w jakim uzdrowisku spotkać można w lipcu autorów najlepszych książek dla dzieci?
Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w proponowanym przez nas przewodniku. Dzięki niemu – to pewne! – pokochacie Podtatrze.
Życzymy Wam miłej lektury i wspaniałych, bezpiecznych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu 🌞

Na zdjęciach proponowane książki.

Skip to content